Search Results
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Co to jest niewydolność serca?

Serce to mięsień, który pompuje bogatą w tlen krew do wszystkich narządów. W przypadku niewydolności serca nie jest ono w stanie pompować tyle krwi, ile potrzeba. Krew i płyn mogą cofać się do płuc, a niektóre części ciała nie otrzymują wystarczająco dużo natlenionej krwi, aby działały prawidłowo.

Jeśli chorujesz na niewydolność serca

Niewydolność serca sprawia, że przy każdym skurczu mięśnia sercowego wypływa z niego niewystarczająca ilość natlenionej krwi. Istnieją 2 rodzaje niewydolności serca. Oba wpływają na skuteczność lewej komory w pompowaniu krwi. U jednej osoby może występować jeden lub oba rodzaje niewydolności.

Przekrój poszerzonego serca przy skurczowej niewydolności serca.

Przekrój serca przy rozkurczowej niewydolności serca.

Skurczowa niewydolność serca.  Mięsień sercowy staje się osłabiony i powiększony. Nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości natlenionej krwi do pozostałych części ciała podczas skurczu komór. Ilość krwi pompowanej z serca przy każdym skurczu nazywa się frakcją wyrzutową. W przypadku skurczowej niewydolności serca frakcja wyrzutowa jest obniżona. Może to powodować cofanie krwi do płuc, co objawia się dusznością, a następnie obrzękiem kostek. Jest ona również nazywana niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową (HFrEF), niewydolnością serca z łagodnie obniżoną frakcją wyrzutową (HFmrEF) lub niewydolnością serca z poprawioną frakcją wyrzutową (HFimpEF).

Rozkurczowa niewydolność serca. Mięsień sercowy staje się sztywny. Nie rozluźnia się prawidłowo między skurczami. Przez to komory nie wypełniają się krwią tak, jak powinny. Frakcja wyrzutowa często mieści się w normie. Taki stan również może powodować cofanie się krwi do pozostałych części ciała, uszkadzając organy takie, jak wątroba. Ten rodzaj niewydolności jest też nazywany niewydolnością serca z zachowaną frakcją wyrzutową lub HFpEF.

Rozpoznawanie objawów niewydolności serca

Jeśli chorujesz na niewydolność serca, musisz zwracać szczególną uwagę na swój organizm i samopoczucie każdego dnia. W ten sposób w razie wystąpienia problemu możesz uzyskać pomoc na czas. Obserwuj zmiany występujących u Ciebie objawów. Niewydolność serca jest stabilna, jeśli objawy nie zmieniają się. Jednak w razie pogorszenia konieczne jest podjęcie działań.

Sygnały i objawy pogorszenia niewydolności serca to:

  • Szybki wzrost masy ciała od płynów gromadzących się w organizmie

  • Duszności, szczególnie podczas leżenia na płasko

  • Przyspieszone tętno

  • Uporczywy kaszel

  • Obrzęk, szczególnie stóp, kończyn dolnych lub brzucha

  • Zmęczenie

  • Nudności lub utrata apetytu

Jak niewydolność serca wpływa na Twoje ciało

Gdy serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, organizm wydziela hormony, aby zwiększyć intensywność jego pracy. Niektóre hormony powodują powiększenie jam serca. Inne wymuszają szybsze pompowanie krwi. W efekcie serce początkowo może pompować więcej krwi, ale z czasem nie może sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. W efekcie mięsień sercowy zaczyna słabnąć. Z czasem serce pompuje coraz mniej krwi. To prowadzi do problemów w całym organizmie, gdy poszczególne narządy zaczynają odczuwać długotrwały brak tlenu. W razie braku leczenia z czasem mogą wystąpić problemy z płucami, wątrobą i nerkami. Długoterminowy (przewlekły) obrzęk nogi może również powodować zmiany na skórze i pęknięcia. Osłabione serce w konsekwencji prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i, w razie braku leczenia, śmierci.

Co to jest frakcja wyrzutowa?

Frakcja wyrzutowa lewej komory serca (LVEF) to parametr, który mówi o sprawności pracy serca. Mierzy on ilość krwi pompowanej (wyrzucanej) przez komorę przy każdym skurczu mięśnia sercowego. Pomiaru dokonuje się w celu rozpoznania niewydolności serca. Zdrowe serce przy każdym skurczu wypompowuje przynajmniej połowę krwi z komór. Oznacza to, że prawidłowa wartość frakcji wyrzutowej mieści się w przedziale od 50 do 70%. Istnieją 4 grupy niewydolności serca mierzone za pomocą LVEF.

  • HFrEF. LVEF wynosi 40% lub mniej. (skurczowa niewydolność serca)

  • HFmrEF. LVEF wynosi od 41% do 49% przy wyższym ciśnieniu napełniania w lewej komorze. (skurczowa niewydolność serca)

  • HFimpEF. LVEF mniejsza niż 40% w przeszłości i LVEF większa niż 40% w późniejszym okresie. (skurczowa niewydolność serca)

  • HFpEF. LVEF wynosi 50% lub więcej przy wyższym ciśnieniu napełniania w lewej komorze. (rozkurczowa niewydolność serca)

Lekarz może obliczyć wartość frakcji wyrzutowej na postawie echokardiogramu lub innych badań. Lekarz porozmawia z Tobą na temat możliwości leczenia i poprawy wartości parametru EF.

Moja frakcja wyrzutowa

Data: ______________________

Frakcja wyrzutowa: _____________

Badanie: __________________

Jak codzienne sprawy wpływają na Twoje zdrowie

Wiele rzeczy w codziennym życiu wpływa na zdrowie. Może to obejmować transport, problemy finansowe, mieszkanie, dostęp do żywności i opiekę nad dziećmi. Jeśli nie możesz dostać się na wizytę lekarską, możesz nie otrzymać potrzebnej Ci opieki. Gdy brakuje pieniędzy, może być trudno zapłacić za leki. Mieszkanie z dala od sklepu spożywczego może utrudniać kupowanie zdrowej żywności.

Jeśli masz problemy dotyczące którejkolwiek z tych lub innych dziedzin, porozmawiaj z zespołem opieki zdrowotnej. Jego członkowie mogą znać lokalne zasoby, które oferują pomoc. Mogą też mieć pracownika, który może pomóc.

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer