Złamanie kończyny górnej

Masz złamanie jednej lub kilku kości w ramieniu, nadgarstku lub dłoni. Może to być niewielkie pęknięcie kości. Może to też być poważne złamanie, przy którym złamane fragmenty zostały przemieszczone. Większość złamań goi się bez zabiegu chirurgicznego. Jednak może być konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, jeśli kości są znacząco przemieszczone lub jeśli złamanie znajduje się w pobliżu łokcia. Zabieg chirurgiczny przeprowadza chirurg ortopedyczny. Jest to chirurg, który specjalizuje się w leczeniu problemów z kośćmi, mięśniami, stawami i ścięgnami.
Leczenie niechirurgiczne polega na zastosowaniu specjalnego temblaka, zwanego stabilizatorem ramienia, albo szyny lub gipsu, w zależności od rodzaju złamania i jego umiejscowienia. Gojenie tego złamania trwa od 4 do 6 tygodni lub dłużej. Czas gojenia zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj złamania, obecność zakażenia, ogólny stan zdrowia i leczenie. Może być konieczna zmiana opatrunku gipsowego w ciągu 2 do 3 tygodni w miarę zmniejszania się obrzęku.
Opieka domowa
Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, dbając o siebie:
-
Jeśli masz stabilizator ramienia, pozostaw go na miejscu. Umożliwia on podtrzymanie uszkodzonego ramienia przy boku. Jest to najlepsza pozycja do zrastania się kości. Stabilizator ramienia może być regulowany. W przypadku poluzowania, należy go wyregulować tak, aby przedramię było równoległe do podłoża (poziome). Dłoń powinna znajdować się na poziomie łokcia.
-
Zastosuj okład z lodu na miejsce urazu. Rób to przez 20 minut co 1 do 2 godzin w pierwszym dniu w celu złagodzenia bólu. Okład z lodu można zrobić zawijając plastikowy woreczek z kostkami lodu w cienki ręcznik. W miarę topienia się lodu należy uważać, aby nie doszło do zamoczenia gipsu/szyny/temblaka. Okład z lodu można umieścić w temblaku i bezpośrednio na szynie lub gipsie. Kontynuuj stosowanie okładów z lodu 3 do 4 razy przez następne 2 dni. Następnie stosuj okład z lodu w razie potrzeby, aby złagodzić ból i obrzęk.
-
Gips, szyna lub temblak powinny być przez cały czas całkowicie suche. Podczas kąpieli nie należy moczyć gipsu, szyny lub temblaka. Należy go/ją zabezpieczyć dużą torebką plastikową zapiętą gumką lub zaklejoną plastrem na górnym końcu. Jeśli gips z włóknem szklanym, szyna lub temblak ulegną zamoczeniu, można wysuszyć je suszarką do włosów.
-
W celu kontrolowania bólu można stosować acetaminofen lub ibuprofen, chyba że przepisano inny lek przeciwbólowy. W przypadku przewlekłej choroby wątroby lub nerek należy przed zastosowaniem tych leków porozmawiać z lekarzem. Należy również porozmawiać ze swoim lekarzem, jeśli w przeszłości wystąpił wrzód żołądka lub krwawienie z przewodu pokarmowego.
-
W przypadku swędzenia nie używaj kremów ani nie wkładaj żadnych przedmiotów pod gips. W celu złagodzenia swędzenia można użyć suszarki do włosów ustawionej na chłodny nawiew i skierowanej pod gips. Ustawienie ciepłego lub gorącego nawiewu może spowodować oparzenie skóry. Jeśli to nie pomoże, zapytaj swojego lekarza o leki mogące złagodzić swędzenie.
Obserwacja kontrolna
Należy skontaktować się z lekarzem zgodnie z zaleceniami. Ma to na celu upewnienie się, że kość zrasta się tak, jak powinna.
Mogą zostać wykonane zdjęcia rentgenowskie. Otrzymasz informacje o wszelkich wynikach, które mogą wpłynąć na opiekę medyczną.
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
Należy skontaktować się z lekarzem niezwłocznie, jeśli:
-
Gips lub szyna pęknie.
-
Gips lub szyna staną się mokre lub miękkie.
-
Gips lub szyna pozostają wilgotne przez ponad 24 godziny.
-
Gips ma nieprzyjemny zapach lub płyn z rany plami gips.
-
Nasila się uczucie ucisku lub ból pod gipsem lub szyną.
-
Palce staną się opuchnięte, zimne, sine, drętwieją lub mrowią.
-
Nie możesz poruszać palcami.
-
Skóra w pobliżu odlewu lub szyny stanie się czerwona lub podrażniona.
-
Występuje gorączka 38°C (100,4°F) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Masz dreszcze.