Krwawienie z nosa (osoba dorosła)

Rysunek pokazujący kobietę zaciskającą swój nos i trzymającą swoją głowę odchyloną do tyłu w niewłaściwej pozycji i pochylającą swoją głowę do przodu w poprawnej pozycji.

Krwotok z nosa występuje najczęściej z powodu urazu lub wysuszania i pękania wewnętrznej tkanki nosa. Większość krwotoków z nosa jest wywołana na skutek suchego powietrza lub dłubania w nosie. Mogą one wystąpić podczas przeziębienia lub ataku alergii. Mogą one również wystąpić w upalny dzień lub z powodu suchego powietrza w zimie. Większość krwotoków z nosa nie jest poważna i jest zlokalizowana w przedniej części nosa. Choć krwotoki z nosa zlokalizowane głębiej, z tyłu nosa i bliżej gardła są rzadsze, często trudniej je opanować i mogą być poważniejsze.

W przypadku gdy nie można opanować krwotoku z nosa, identyfikuje się miejsce krwawienia i kauteryzuje. Oznacza to, że doprowadza się do utworzenia zakrzepu krwi w tym miejscu. Można go wykonać za pomocą środków chemicznych, wysokiej temperatury lub prądu. Jeżeli po kauteryzacji krwawienie nie ustępuje lub nie można znaleźć miejsca krwotoku, do nosa może zostać włożony tampon. Ma on uciskać i zatrzymać krwotok. Tampon ten może być wykonany z gazy lub gąbki. Czasem używa się małego cewnika z balonem. Tylko lekarz może wyjąć taki tampon lub cewnik. Niektóre typy tamponów rozpuszczają się same. W rzadkich przypadkach do zatamowania krwotoku niezbędny jest zabieg chirurgiczny lub embolizacja (uszczelnienie naczyń krwionośnych w nosie przy użyciu cewnika wprowadzonego do tętnicy). Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew (antykoagulanty), lekarz może zlecić badanie krwi i zaprzestanie przyjmowania niektórych leków przez jakiś czas.

Leczenie w domu

  • Jeżeli włożono Ci do nosa tampon, nie ciągnij go i nie próbuj go wyjmować samodzielnie, chyba że lekarz tak zaleci. W celu jego usunięcia konieczna jest wizyta u lekarza. Możesz również otrzymać antybiotyk, aby zapobiec wywiązaniu się infekcji zatok. W takim przypadku zużyj całe opakowanie tego leku.

  • Nie wydmuchuj nosa przez 12 godzin od momentu ustania krwotoku. Pozwoli to na powstanie silnego zakrzepu krwi. Następnie, jeśli zajdzie potrzeba wydmuchania nosa, rób to bardzo ostrożnie. Nie dłub w nosie. Może to spowodować ponowny krwotok.

  • W ciągu kolejnych 2 dni unikaj picia alkoholu oraz gorących płynów. Alkohol i gorące płyny w ustach mogą rozszerzyć naczynia krwionośne nosa. Może to doprowadzić do ponownego krwotoku.

  • Nie przyjmuj ibuprofenu, naproxenu ani leków zawierających aspirynę. Powodują one rozrzedzanie krwi i mogą wywoływać krwotok z nosa. Aby zapanować nad bólem, możesz zażyć paracetamol, chyba że przepisany został inny lek przeciwbólowy. Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę wątroby, przed przyjęciem paracetamolu porozmawiaj z lekarzem.

  • W przypadku ponownego krwotoku usiądź prosto i pochyl się do przodu, aby uniknąć połykania krwi. Mocno zaciskaj nos po obu stronach przez 10 do 15 minut, jak pokazano powyżej. Mierz sobie czas. Nie zwalniaj ucisku z nosa przez przynajmniej 10 minut. Jeżeli krwotok nie zatrzyma się, uciskaj dalej nos i jeśli krwawienie nie jest duże, zadzwoń do lekarza. Jeśli krwawienie jest intensywne, zadzwoń pod 911 lub udaj się ponownie do placówki medycznej.

  • Jeżeli jesteś przeziębiony, masz alergię lub suchą śluzówkę nosa, nawilżaj kanały nosowe. Ostrożnie aplikuj niewielką ilość wazeliny do wnętrza nosa za pomocą patyczka bawełnianego dwa razy dziennie (rano i wieczorem).

  • Unikaj przegrzewania domu. Może to spowodować wysuszenie powietrza i nasilenie dolegliwości.

  • Umieść nawilżacz w sypialni. Dzięki temu powietrze będzie wilgotniejsze. Czyść nawilżacz zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Stosuj atomizer z wodą morską w celu nawilżania kanałów nosowych.

  • Nie dłub w nosie. Obcinaj krótko paznokcie, aby zmniejszyć ryzyko krwotoków.

  • Nie pal papierosów.

Kontrola stanu zdrowia

Zgłoś się na kontrolę do lekarza, chyba że ten zaleci inaczej. Tampon w nosie należy skontrolować lub usunąć w ciągu 2 do 3 dni.

Kiedy szukać porady medycznej

Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych zdarzeń:

  • Jeśli zdarzają Ci się częste, nawracające, niewielkie krwotoki z nosa, które można opanować w ciągu niedługiego czasu

  • Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub zgodnie z zaleceniem lekarza

  • Ból głowy

  • Ból zatok lub twarzy

Zadzwoń pod numer 911

Zadzwoń pod numer 911 lub udaj się do lekarza natychmiast w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych:

  • Zawroty głowy, słabość lub utrata przytomności

  • Duszności lub płytki oddech

  • Kolejny krwotok z nosa, którego nie można opanować, lub bardzo intensywne krwawienie

  • Uczucie nietypowego zmęczenia lub dezorientacji

Online Medical Reviewer: Ashutosh Kacker MD
Online Medical Reviewer: Jessica Gotwals RN BSN MPH
Online Medical Reviewer: Rita Sather RN
Date Last Reviewed: 7/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.